АТ 
«Науково-дослідний і проектно - конструкторський інститут атомного та енергетичного насособудування»Історія

У 1956 році в місті Суми, обласному центрі України, рішенням уряду було організовано Спеціальне конструкторське бюро живильних насосів, СКБ-ЖН, з метою вирішення в короткі терміни народногосподарського завдання: розробки й освоєння потужних живильних, конденсатних і мережних насосних агрегатів для забезпечення введення в експлуатацію споруджуваних в СРСР великих  ДРЕС і ТЕЦ.

 

 

Наказ щодо організації СКБ-ЖН

 

 

Ім’я першого технічного керівника СКБ-ЖН Сергія Сергійовича Сєрікова, випускника Ленінградського політехнічного інституту, прекрасного спеціаліста, організатора й людини, назавжди залишиться в історії нашої організації. Закладені ним ідеї щодо шляхів розвитку галузі та конструктивного виконання насосів значним чином вплинули на долю СКБ-ЖН: збільшення об’ємів виконаних робіт, їхня складність й важливість для країни зумовили перетворення бюро на Українську філію ВНДІГідромаш.

  
C.C. Cєріков – організатор та
    керівник СКБ-ЖН

  


Будівля управління Сумського заводу "Насосенергомаш" - першопочаткове розташування СКБ-ЖН

 

У кінці 60-х років філія виконувала роботи, пов’язані з проектуванням насосного обладнання для атомних електростанцій з енергоблоками одиничною потужністю
440 тис., 1 і 1,5 млн кВт. Саме нашою організацією розроблені всі насоси для Ленінградської АЕС, першої АЕС у СРСР з енергоблоками РВПК потужністю 1000 МВт.

 

У 1970 році УкрВНДІГідромаш був перетворений на Всесоюзний науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут атомного та енергетичного насособудування.

 

Із 1974 року інститут розташований на новій площадці, де була побудована одна з найбільших на той час в Європі дослідно-експериментальна база й адміністративний корпус.

У 1992 році ВНДІАЕН призначений головною організацією України з насособудування. На базі інституту створений і працює Технічний комітет стандартизації ТК-21 «Насоси динамічні та об’ємні».

 

З 1993 року випробувальний центр ВНДІАЕН акредитований органами з акредитації на технічну компетентність на право проведення всіх видів випробувань динамічних насосів, зокрема сертифікаційних.

 

У 1997 році ВНДІАЕН внесений до переліку підприємств, які мають стратегічне значення для економіки й безпеки держави (постанова Кабінету Міністрів України від 21.08.1997 № 911 і від 04.03.2015 № 83 зі змінами). 

З 2000 року ВНДІАЕН перетворений на відкрите акціонерне товариство без зміни назви підприємства.

 


Випробувальний центр АТ «ВНДІАЕН»

  


Вирішення конструкторських завдань. 80-ті роки минулого століття

 

У 2006 році розпорядженням Кабінету Міністрів України випробувальний центр ВАТ «ВНДІАЕН» включений у Державний реєстр науковий об’єктів, які є національним надбанням (розпорядження від 27 грудня 2006 р. №665-Р).

 

 

У 2012 році ВАТ «ВНДІАЕН» призначений провідним у сфері проведення досліджень, розробок, впровадження наукової, технічної, проектної продукції в насособудуванні (лист Держінформнауки України № 1/06-2-692 від 12.10.2012).

 

 

У 2014 році за рішенням Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» (ДП «НАЕК «Енергоатом») ВАТ «ВНДІАЕН» затверджений Постачальником цієї компанії для виконання за її замовленнями цілого ряду видів профільної діяльності інституту (рішення про затвердження Постачальника № РШ-П 0.22.052-20 від 29.05.2020).

 З 02.07.2015 року відповідно до рішення загальних зборів акціонерів (протокол № 7 від 26-27 червня 2015 року) ВАТ «ВНДІАЕН» перейменовано у Публічне акціонерне товариство «Науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут атомного та енергетичного насособудування», скорочена назва – ПАТ «ВНДІАЕН».

 

З 03.05.2018 року відповідно до рішення загальних зборів акціонерів (протокол № 11 від 27 квітня 2018 року) змінено тип товариства з публічного на приватне, а також змінено повне найменування товариства з публічного акціонерного товариства «Науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут атомного та енергетичного насособудування» на акціонерне товариство «Науково-дослідний і проектно-конструкторський інститут атомного та енергетичного насособудування», скорочене найменування: ПАТ «ВНДІАЕН» на АТ «ВНДІАЕН».

 

Перша розробка СКБ-ЖН – живильний насос
ПЭ 320-180/200 для енергоблоків 150-200 МВт